Szacujemy koszt druku 3D. Które czynniki wpływają na cenę?

Zainteresowany cennikiem druku 3D? Zajrzyj tutaj.

Dostępność zamówienia druku 3D dowolnej makiety, projektu oraz modułów z tworzyw sztucznych znacznie obniża wydatki ponoszone przez wiele firm. O ile celem przedsiębiorstwa jest ciągła produkcja, na ogół decyduje się ono na zakup własnych profesjonalnych drukarek 3D i zatrudnienie profesjonalistów do ich obsługi. Jeżeli jednakże w grę wchodzi wytwarzanie wyrobu o ograniczonym nakładzie lub konieczność przygotowania modelu 3D jest okazjonalna, lepszym rozwiązaniem jest zlecenie wydruku firmie zewnętrznej. W takich przypadkach przy opracowaniu planu działań pojawia się najczęściej pytanie: jak obliczyć cenę wydruku 3D?

Koszt wydruku 3D – bez bez plików w formacie STL i STEP zapłacisz więcej

Na finalną cenę wydruku 3D oddziałuje wiele elementów. Zlecający wydruk 3D nie zawsze posiada przygotowany do druku plik stosownym formacie (STL czy też STEP), dzięki któremu można orientacyjnie oszacować koszt wykonania zamówienia. W wielu przypadkach podmiot zlecający opracowuje tylko rysunek projektowy lub fizyczny model. To powoduje, iż cena druku 3D jest odpowiednio wyższa z uwagi na konieczność przygotowania cyfrowego wzoru z fizycznego przedmiotu za pomocą skanera 3D, bądź też przeniesienia rysunku technicznego do pliku CAD. Następne czynniki znacząco wpływające na ostateczną cenę wydruku to, rzecz jasna, wybór samej techniki druku oraz materiałów, z których wykonany będzie produkt. Równie istotne jest też to, jakie będzie zużycie tworzywa (zależy to przeważnie od tego, czy wydruk będzie miał częściowe czy pełne wypełnienie i od jego rozmiaru) oraz czy wydrukowany produkt będzie potrzebował dodatkowej obróbki (przykładowo montażu dodatkowych elementów lub wygładzenia).

Jak oszacować koszt druku 3D?

Nie da się właściwie skalkulować kosztu druku 3D bez uprzednich konsultacji z firmą, u której planujemy zrealizować to zlecenie. W tym celu rekomenduje się przesłać jej plik do oceny lub, jeżeli go nie posiadamy, skorzystać z kwestionariusza i w detalach zaprezentować specyfikę zlecenia. Szacunek ceny druku 3D wykonywany przez firmę CADXPERT jest darmowy. Specjaliści CADXPERT służą także wsparciem przy wyborze materiału i najlepszej technologii druku.

Nasze dane:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]