Przebieg leczenia kanałowego

Złamanie zęba, martwica, daleko posunięta próchnica, zapalenie miazgi bądź konieczność przygotowania korzenia do protezy – te stany łączy fakt, że z reguły w ich przypadku sięga się po leczenie kanałowe. Chociaż nazwa ta u większości pacjentów wywołuje dreszcze, w rzeczywistości nie powinniśmy się bać tej terapii. Współczesna stomatologia dysponuje nowoczesnym wyposażeniem i efektywnymi środkami znieczulającymi, dzięki którym leczenie nawet sporych ubytków nie będzie wiązało się z bólem.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Inicjujący etap leczenia kanałowego to otworzenie kanałów zęba i pozbycie się z niego zmienionej chorobowo miazgi. Składa się ona z nerwu oraz naczyń krwionośnych, więc leczenie kanałowe wymaga zastosowania efektywnego środka znieczulającego. Następnie wykonuje się dezynfekcję kanału, która ma oczyścić go ze wszelkich chorobotwórczych bakterii. Na koniec wypełnia się kanał zębowy ceramiką, cementem szkło-jonomerowym, metalem szlachetnym albo materiałem kompozytowym.

Wybierz dobrego stomatologa do przeprowadzenia endodoncji mikroskopowej?

Endodoncja, bo tak brzmi medyczna nazwa leczenia kanałowego, to jeden z bardziej złożonych zabiegów wykonywanych w gabinecie dentystycznym. Warto w związku z tym wybrać dobrego dentystę, który go zrealizuje. Gwarancją tego, iż leczenie będzie udane są możliwości, jakie dostarcza nam endodoncja mikroskopowa. Technika ta polega na wprowadzeniu w kanał miniaturowego mikroskopu emitującego obraz do monitora. Stomatologia mikroskopowa umożliwia dentyście głębokie oczyszczenie, a w następnej kolejności dokładne wypełnienie kanału, co spowoduje, iż dodatkowe zabiegi nie będą już potrzebne.