Pozbądź się wirusa na stronie – czyszczenie infekcji WordPress

Więcej o usuwaniu infekcji WP na wpmagus.pl

WordPress okazał się w ciągu ostatnich kilkunastu lat tak szeroko rozpowszechnionym systemem zarządzania treścią, że liczbę sklepów i stron działających z jego zastosowaniem liczy się obecnie w setkach milionów. Powszechność korzystania z tego CMS-a powoduje, że strony oparte na WordPressie są atrakcyjnym celem ataków hakerów. W razie zawirusowania witryny złośliwym oprogramowaniem, konieczne jest usunięcie infekcji z WordPressa.

Jak zidentyfikować zainfekowaną stronę na WordPress?

Ze witryny internetowej wychodzą wiadomości-śmieci? Logowanie jest zablokowane? Informacje na stronie zmieniły się bez Twojej wiedzy? A może na stronie pojawiły się odnośniki do nieznanych Ci portali? To tylko kilka z możliwych oznak alarmujących o zawirusowaniu witryny. W takim przypadku niezbędne jest bezzwłoczna reakcja, żeby zlikwidować powód infekcji, a w konsekwencji przywrócić stronę do właściwego funkcjonowania. Naprawa zawirusowanego WordPressa na ogół wychodzi poza zakres kwalifikacji ludzi, którzy codziennie zajmują się wyłącznie projektowaniem stron i sklepów www na tym systemie zarządzania treścią, toteż czyszczenie WordPressa ze złośliwych wtyczek czy też po atakach hakerskich najlepiej powierzyć specjalistom od tego rodzaju działań.

Jak przebiega usuwanie infekcji WordPress?

Eksperci podejmujący się czyszczenia malware ze stron opartych na WordPressie podczas swoich operacji naprawczych przeprowadzają kompleksowe sprawdzenie baz danych i plików strony. Weryfikują pliki wp-config oraz htaccess, a także kod zainstalowanych na stronie wtyczek oraz motywów. W procesie naprawy zawirusowanego WordPressa wdrażane są na stronie konieczne zabezpieczenia, które zredukują zagrożenie dalszych ataków. Jeżeli trwająca dłuższy okres czasu infekcja przyczyniła się do dodania strony do listy wykluczeń (m.in. w programach antywirusowych), po usunięciu malware z CMS-a specjaliści mogą podjąć także konieczne kroki w celu wykreślenia jej z takich katalogów. Regularne aktualizowanie systemu zarządzania treścią i wykorzystywanych na stronie internetowej wtyczek jest niezmiernie ważne, gdyż likwidacja wszystkich następstw zainfekowania nie jest gwarancją, iż taka sytuacja nie powtórzy się w przyszłości.

"Solith Software" Krzysztof Dróżdż

Mob.: +48 609-708-890
E-mail: [email protected]