Okna zabytkowe – jak je remontować?

Więcej o zabytkowych oknach na www.oknostol.com.pl/okna/okna-zabytkowe/

Okna zabytkowe zazwyczaj prezentują się znacznie korzystniej niż te produkowane współcześnie więc są niewątpliwą ozdobą obiektów. Względy estetyczne to oczywiście ich nie jedyna dobra strona, a na ich cenę w dużej mierze wpływa również metryka. Tak jak pozostałe dobra zabytkowe, także okna powinny być remontowane według przepisów – ich renowacji nie możemy wykonywać samemu z zastosowaniem dostępnych w sklepach materiałów. Jakimi cechami jednak odróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto może przeprowadzić takie prace?

Jak rozpoznać okna zabytkowe?

Okna zabytkowe zazwyczaj mają więcej dekoracji niż współczesne. Rzadko są również uchylane, co powoduje, iż niezbędne okazują się lufciki, dzięki którym można wietrzyć lokal. Okna zabytkowe, jak przed momentem nadmieniliśmy, zrobione są zwykle z drewna – materiału, jaki ma sporo atutów, jednak potrzebuje częstych remontów, a oprócz tego nietrudno go zepsuć. Z tego względu tak istotne są kwalifikacje specjalistów naprawiających okna zabytkowe.

Okna zabytkowe – jak wybrać fachowca?

Okna zabytkowe zwykle mają budowę skrzynkową, a ta potrzebuje wysokich kwalifikacji – taki rodzaj okna cechuje się bowiem zastosowaniem różnych, dziś już rzadko spotykanych, rozwiązań. W związku z tym, także najlepsi specjaliści nie mogą remontować okien zabytkowych, jeżeli nie zdobyli uprawnień potwierdzających ich umiejętności, które zostały wydane przez odpowiedni organ – w przeciwnym wypadku zostaną na nich nałożone duże kary.

Nasze dane:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]