Nie daj się naciągnąć w komisie – sprawdź samochód przed kupnem

Kupno samochodu to istotny wydatek – dlatego dla wielu z nas wiąże się z podjęciem poważnych decyzji. Szczególnie dużym ryzykiem jest zakup pojazdu z drugiej ręki – etyczność ich sprzedawców niestety w wielu przypadkach pozostawia wiele do życzenia, a samochód, który miał być bezwypadkowy i w 100% sprawny, okazuje się mieć „ciekawą” historię i sporo defektów. Na domiar złego nie wszyscy jesteśmy w stanie odkryć ewentualne wady przed dokonaniem transakcji. Sprawdzanie samochodu przed kupnem warto zatem powierzyć specjalistom.

Sprawdzenie auta przed zakupem – stan techniczny

Sprawdzenie samochodów używanych jest potrzebne, by mieć pewność, iż pojazd rzeczywiście jest w takim stanie technicznym, jak twierdzi jego dotychczasowy właściciel. Dobrze będzie, jeśli samochód obejrzy profesjonalny, godny zaufania mechanik, niezwiązany w żaden sposób ze sprzedawcą. Szczególnie ważne jest to w przypadku kupna wozu od pośrednika czy też z komisu. Niektóre firmy, aby podnieść wyniki sprzedaży, mają skłonność do przemilczenia informacji o różnych uszkodzeniach i usterkach, które wpłynęłyby obniżenie ceny. Sprawdzenie samochodu przed kupnem pozwala uniknąć takich błędów i – tym samym – ryzykownych wydatków.

Sprawdzenie samochodu przed kupnem – historia pojazdu

Jednakowo znacząca – a może nawet istotniejsza – jest historia pojazdu. Chodzi tu w szczególności o informacje o możliwych kolizjach, w których brał on udział, przejechanych kilometrach i rejestracji w kartotekach aut skradzionych. Sprawdzenie samochodu pod tym kątem umożliwia Vehicle Identification Number (VIN) i specjalistyczne wyszukiwarki. Używanie ich jest odpłatne, ale zakłady oferujące inspekcję pojazdów zapewniają również i tę usługę – tym samym nie kupimy kradzionego auta i ustrzeżemy się wielu innych kłopotów.