Implantologia – uzupełnianie ubytków w uzębieniu

Najlepszym sposobem na pozbycie się braków w uzębieniu są implanty zębów. Sprawdzą się zarówno w przypadku całkowitego bezzębia, jak i gdy brak nam jednego zęba. Ich głównymi atutami są naturalny wygląd i stosunkowo łatwa pielęgnacja – implant zębowy, a tak naprawdę jego ceramiczna korona, wygląda zupełnie jak naturalny ząb. Ich zakładanie jest także mniej dotkliwe dla pacjenta aniżeli założenie pełnej protezy czy mostu – nie ma potrzeby szlifowania sąsiednich zębów. Warto dowiedzieć się więcej o tym, jak wygląda ten proces i jakie kroki należy przed nim podjąć.

Implanty zębowe – jak przebiega ich założenie?

Zabieg wszczepienia implantów zębów rozpoczyna się od zaaplikowania pacjentowi anestetyku. Ponadto istotne jest także pozytywne nastawienie i poradzenie sobie z nerwami. Następnie dentysta nacina dziąsła. To pozwala na odsłonięcie kości i uformowanie w niej łoża dla implantu. W tym celu wykorzystuje się techniki piezochirurgii oraz odpowiednio dobrane wiertła. To niesłychanie skomplikowana część zabiegu – wymaga od chirurga stomatologicznego wyczucia i precyzji. Dokładność ważna jest także przy umieszczeniu implantu stomatologicznego w łożu. Kiedy ten znajdzie się na swoim miejscu, lekarzowi pozostaje już tylko zaszyć dziąsło pacjenta.

Implanty zębowe a leki znieczulające

Proces zakładania implantu stomatologicznego budzi w niektórych osobach obawy związane z ewentualnym dotkliwym bólem doświadczanym podczas zabiegu oraz kilka dni po nim. Szczęśliwie niepokój ten jest całkowicie bezpodstawny. Nowoczesna implantologia korzysta z niezwykle efektywnych środków przeciwbólowych, zapewniających pacjentowi pełen komfort na fotelu stomatologicznym. Pacjenci wyjątkowo wrażliwi na odczuwanie bólu mogą ponadto poprosić o płytkie znieczulenie ogólne, które kompletnie usunie możliwość odczuwania stresu przed chirurgiem-stomatologiem.