Hydroizolacja ściany i płyty fundamentowej jest niezbędna

Ochrona fundamentów przed negatywnym wpływem wody, wilgoci i wyziębienia jest jednym z najistotniejszych faz budowy solidnego, bezpiecznego obiektu budowlanego. Wilgoć przenikająca mury z czasem spowoduje uszkodzenia ich struktury, a wykwity pleśni oraz grzybów z biegiem czasu odbiją się negatywnie na samopoczuciu lokatorów.

Komu zlecić wykonanie hydroizolacji fundamentów?

Projektując budowę obiektu, powinno się powierzyć opracowanie najlepszej metody hydroizolacji profesjonalistom, którzy mają wieloletnią praktykę nie tylko w zabezpieczaniu przed wilgocią nowych budynków, ale również w odtwarzaniu hydroizolacji w tych już istniejących. Wiedzą oni, jakich pomyłek unikać oraz jakie technologie i materiały hydroizolacyjne sprawdzą się dobrze w konkretnym przypadku. Wszak użycie odpowiednich technik izolacji fundamentów może różnić się w zależności, czy zamierzane jest wykonanie ścian i ław fundamentowych, fundamentów z bloków betonowych czy też osadzenie budowli na płycie fundamentowej. Istotna jest również szczegółowa analiza warunków wodnych na obszarze, na którym planowana jest budowa. Dzięki niej można sprawdzić czy niezbędna jest izolacja przeciwwilgociowa (wykonywana na gruntach, w które woda błyskawicznie wsiąka i nie spiętrza się przy fundamentach) czy też przeciwwodna (tam, gdzie istnieje ryzyko podtopień lub grunt jest na tyle spoisty, że po deszczu fundamenty mogą dłuższy czas stać w wodzie).

Sposoby hydroizolacji fundamentów

Zależnie od rodzaju fundamentów, do ich zabezpieczenia przed wilgocią wykorzystuje się różne strategie. Płytę fundamentową, na której zwykle stawia się budowle tam gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych, można hydroizolować od spodu przygotowując warstwę izolacji ciężkiej. Natomiast nową betonową ścianę fundamentową można pokryć warstwą uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najlepiej nanieść ją zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian murowanych najlepiej sprawdzi się użycie izolacji pionowej i poziomej, która zatrzyma kapilarne przenikanie wody przez mury.

Wykonawstwo izolacji fundamentów również powinno się powierzyć profesjonalistom, ponieważ kardynalnym błędem niewykwalifikowanych ekip jest nie zastosowanie się do wskazówek wyszczególnionych w projekcie budowlanym (m.in. tych dotyczących warunków i procedur aplikacji materiałów izolacyjnych) bądź wykorzystanie ich tanich substytutów, nie posiadających analogicznych własności wodochronnych. Niepoprawne ukończenie prac czy wykorzystanie materiałów nieadekwatnych do poziomu obciążenia wilgocią może powodować, iż będzie ona nieefektywna.