Czym są badania psychologiczne kierowców?

Kliknij tu i dowiedz się, kto ma w swojej ofercie badania kierowców Bielsko Biała

Na sytuację na drogach w szczególnym stopniu wpływają kwalifikacje prowadzących jeżdżące po nich auta. Naprawdę ważne jest to dla kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy czy kierowców ciężarówek i busów. W ich sytuacji istotne są zarówno umiejętności, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego względu przedstawiciele tych zawodów w myśl prawa powinni regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto zatem napisać na ich temat parę słów. Jak często muszą być wykonywane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Czego oczekiwać na badaniach psychotechnicznych kierowców?

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co pięć lat. Ta reguła nie dotyczy z kolei kierowców, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – powinni bowiem przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który najpierw przeprowadza badania osobowości. Mają one postać konwersacji z kierowcą, w trakcie której odpowiada on na zadania na temat zachowań w skrajnych sytuacjach. Następna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem wykonywane są badania na specjalnych urządzeniach, w czasie których badana jest zdolność szybkiej reakcji, percepcja szybkości, podzielność uwagi i dostrzeganie w ciemności.

Badania psychologiczne kierowców – o czym pamiętać?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na rozmowę ze specjalistą, który w jej czasie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co ważne, powinniśmy pamiętać, iż nie dla każdego ich efekty będą pomyślne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców można jednak nieco zwiększyć. W jaki sposób? W sieci dostępne są różne filmy prezentujące działanie urządzeń, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by zawczasu sprawdzić, jak one funkcjonują.

Nasze dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]