Chirurg stomatolog – jakie zabiegi najczęściej wykonuje?

Nie wszystkie schorzenia dziąseł i zębów mogą być uleczone w trakcie standardowych zabiegów dentystycznych. Gdy takie sposoby leczenia okazują się nieskuteczne, stomatolog podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z zastosowaniem technik chirurgii stomatologicznej. Choć to określenie dla wielu pacjentów brzmi przerażająco, to współczesna medycyna posiada technologie i środki, które sprawiają, iż nawet najbardziej złożone zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a komplikacje należą do rzadkości.

Jakie zabiegi wykona dentysta chirurg?

Do zabiegów najczęściej prowadzonych przez chirurga dentystycznego należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich części (np. wierzchołków korzeni lub całych korzeni). Takie zabiegi wykonuje się, gdy stan zębów jest zły – w szczególności na skutek często powtarzających się stanów zapalnych bądź postępującej próchnicy. Chirurg dentystyczny zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami służącymi rekonstrukcji poszczególnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga dentysty należy ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do leczenia protetycznego.

Dentysta chirurg a skuteczne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu kojarzyły się z odczuwaniem bólu. Teraz jednak dostępne są środki, kompletnie eliminujące niemiłe odczucia. Oprócz tego pacjenci, którzy panicznie boją się fotela stomatologicznego, mogą otrzymać pomocnicze leki uspokajające, a nawet zdecydować się na zabieg przeprowadzony w stanie pełnej narkozy.