Budujesz dom? Nie zapomnij o hydroizolacji

W trakcie budowy każdego obiektu, niezależnie czy jest to biurowiec czy dom jednorodzinny, już na etapie projektowania trzeba zadbać o odpowiednie zabezpieczenie budowli przed wilgocią. Woda, która z biegiem lat może przeniknąć do nieprawidłowo bądź w ogóle niezabezpieczonych ścian osłabi ich solidność i zdolność do izolacji cieplnej, a także przyczynić się do rozrostu chorobotwórczych pleśni i grzybów.

Które elementy budynku powinno się zabezpieczyć hydroizolacją?

Do najistotniejszych elementów, jakie trzeba zabezpieczyć przed wilgocią należą zwłaszcza dachy, fundamenty, piwnice, balkony i tarasy zielone, a zatem te części konstrukcji, które mają bezpośrednią styczność z opadami atmosferycznymi bądź wodami gruntowymi. Każda budowa obiektu powinna być poprzedzona stosowną ekspertyzą i konsultacją z profesjonalistami, którzy podpowiedzą, jakie elementy potrzebują ochrony przed wilgocią i jakiej techniki warto użyć w stosunku do konkretnych segmentów budynku. Na przykład, na betonowej ścianie fundamentowej wykonuje się izolację przeciwwodną, nanosząc na nią warstwę uszczelniającej wyprawy cementowej (preferowanie od środka i z zewnątrz), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W trwałych ścianach z cegły, pustaka wypalanego czy dziurawki poleca się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wilgoci. Natomiast tarasy zielone hydroizoluje się wielowarstwowo, mając na uwadze to, aby każda warstwa posiadała spadek przeciwdziałający gromadzeniu się wody pomiędzy nimi i odprowadzający ją. Tak samo hydrolizuje się także balkony.

Hydroizolacja – komu ją zlecić?

Ważne jest, aby planowanie hydroizolacji, powierzyć doświadczonej ekipie, posiadającej wieloletnią praktykę w prowadzeniu prac hydroizolacyjnych. Generalni wykonawcy, deweloperzy i inwestorzy skorzystają na współpracy ze specjalistami w trakcie prac związanych z hydroizolacją spodu płyt i ścian fundamentowych, uszczelnianiem przemysłowych obiektów żelbetowych, zbiorników oraz budowli w systemie „białej wanny”, a także montażem węży iniekcyjnych, taśm PVC, taśm dylatacyjnych czy uszczelek pęczniejących. Z kolei na zlecenie zarządców istniejących budynków ekipa ekspertów od hydroizolacji zajmie się między innymi inwentaryzacją, uszczelnieniem oraz naprawą przecieków wody, reperacją balkonów i tarasów, wzmocnieniem gruntów pod fundamentami czy uszczelnieniem podszybii windowych.