Badania psychologiczne kierowców – poradnik

Zajrzyj w to miejsce, aby zamówić badania psychologiczne kierowców Kęty.

Badania psychotechniczne kierowców pozwalają sprawdzić czy kandydaci mają przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów. Dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów, są więc bardzo istotne w kontekście bezpieczeństwa na drogach. Jak wyglądają badania i co dokładnie sprawdzają? Jakie przyrządy są używane do ich przeprowadzenia?

Badania psychologiczne kierowców – przez ile są ważne?

Różne grupy kierowców muszą poddawać się badaniom psychotechnicznym. Do największej należą osoby starające się o prawo jazdy np. kategorii C. Do badań podchodzą także kierowcy, którzy wyczerpali limit punktów karnych i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Oprócz tego badania psychologiczne powinni przechodzić także kierowcy pojazdów przewożących wartości pieniężne oraz instruktorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 roku życia są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzają podzielność uwagi

Badanie psychotechniczne składa się z 2 części. Najpierw osoby badane podchodzą do rozwiązywania testu. Na tym etapie kontrolowana jest zdolność koncentracji, podzielność uwagi, szybkość działania, a także cechy osobowości czy umiejętność pracy w sytuacji stresowej. Osoby poddawane badaniom muszą między innymi ustosunkować się do pytań dotyczących ich cech osobowości czy rozwiązać tzw. test matryc Ravena. Kolejną fazą testów psychologicznych jest część aparaturowa, która sprawdza głównie poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej, wrażliwość na olśnienia i umiejętność oceny odległości. W czasie testów wykorzystuje się m.in. wirometr, miernik sprawności sensomotorycznej i równoważnię. Badania polegają przykładowo na naciskaniu odpowiednich przycisków i weryfikowaniu, w jaki sposób dana osoba radzi sobie ze wskazaniem przedmiotów po olśnieniu światłem.

Nasze dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]