Badania operatorów – dlaczego trzeba im się poddać?

Zleć badania operatorów Bielsko

Kiedy mówi się o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, najczęściej łączymy z nimi kierowców, ale nie są oni jedyną grupą zawodową, która musi je zrobić. Konieczność ich wykonania taki regulacje nakładają także na operatorów wózków, koparek, dźwigów i podobnych sprzętów. Dlaczego zachodzi taka konieczność i na czym badania tego typu polegają?

Czy badania operatorów są obowiązkowe?

Ustawa jasno określa, jakie grupy zawodowe muszą zrobić badania psychologiczne i psychotechniczne. Są to przede wszystkim zawody, w których właściwa sprawność psychofizyczna jest istotna dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób postronnych. Ponadto, jeśli chodzi o środowiska, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, relatywnie często dochodzi w nich do wypadku, a większość z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak koncentracji czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te pogarszają się wraz z wiekiem, a także wskutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej się zalicza, i dlatego wykonywanie takich kontroli jest kluczowe.

Na czym polegają badania operatorów?

Testy, jakim poddaje się kierowców i operatorów, dotyczą w znacznej mierze tego samego. Kontroluje się przede wszystkim wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o widzenie po zmierzchu i umiejętności wzrokowo – ruchowe, a także poziom koncentracji, zdolność oceny odległości oraz prędkość reakcji. Istotna jest też przerzutność uwagi. Badania wykonuje się, odpowiadając na pytania testowe TAK lub NIE, używana jest też specjalna aparatura. Zazwyczaj nie trwają one dłużej niż trzydzieści minut.
Jeśli chodzi o to, jak długo testy zachowują ważność, to jest to uzależnione przede wszystkim od wieku osoby, której dotyczą. Przeważnie są to 3-4 lata, natomiast dla osób powyżej pięćdziesięciu lat – 1-2 lata.

Nasze dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]