Gdzie jest wymagany pomiar wilgotności?

Profesjonalna aparatura pomiarowa to nadzwyczaj ważny czynnik, który pomaga osiągnąć wysoką jakość produktów oraz powtarzalne rezultaty. Jednym z najbardziej istotnych badań, które przeprowadza się obecnie w zakładach przemysłowych, jest pomiar wilgotności. W jakich branżach używa się mierników wilgotności? Co podlega badaniom?

Gdzie jest wymagany pomiar wilgotności?

Obecność wilgoci niekorzystnie wpływa na właściwości fizyczne wielu materiałów używanych w procesie produkcji, dlatego niezwykle ważne jest kontrolowanie jej poziomu. Specjalistyczne urządzenia do pomiaru wilgotności używane są w wielu branżach przemysłu – w chłodniach, magazynach, halach produkcyjnych, suszarniach drewna, zakładach przetwórstwa płodów rolnych i mięsa, przemyśle farmaceutycznym czy elektronicznym, zakładach chemicznych, czyli wszędzie tam, gdzie zbyt niski lub zbyt wysoki poziom wilgoci może źle wpłynąć na proces produkcji. Mierniki dostępne na rynku mogą skontrolować zarówno powietrze, jak i materiały stałe – płyty kartonowo-gipsowe, pilśniowe czy wiórowe, jak również płytki ceramiczne oraz gipsowe.

Miernik wilgotności – innowacyjność i precyzja

Współczesne mierniki wilgotności to urządzenia zaawansowane technicznie, które pozwalają dokonywać dokładnych pomiarów także bez kontaktu z badanym produktem. Obecnie w zakładach przemysłowych niezwykle ważny jest pomiar wilgotności materiałów sypkich, takich jak sól, piasek, biomasa czy miał węglowy. Urządzenia dostępne na rynku mogą bezdotykowo sprawdzać poziom wilgotności kryształków, proszków, granulek oraz innych produktów.