Zastosowania tablic kredowych kiedyś i współcześnie

tablica kredowa wszystkim kojarzy się ze szkołą, nieważne czy mają 14, 30 czy 90 lat. To dlatego, że jest to przedmiot stosowany w procesie nauczania od co najmniej dwustu lat i wygląda na to, że jeszcze przez jakiś czas nie wyjdzie z użycia. Ale taka tablica może mieć również inne zastosowania.

Historia tablicy kredowej

Na wstępie wypada podkreślić, iż tablice kredowe produkowane są w dwóch kolorach: zielonym i czarnym. Owszem z czasów szkolnych większość pamięta głównie te pierwsze, ale z historycznego punktu widzenia tablice o czarnej powierzchni powstały jako pierwsze. Były one bardzo ciężkie, bowiem sporządzano je z bloków łupkowych albo desek drewnianych pomalowanych na czarno. Mimo wszystko z powodzeniem były używane od XIX w. aż do lat 60-tych XX w. Wtedy to powoli zostały wyparte przez swój nowszy, zielony odpowiednik – lżejszy, z powierzchnią pokrytą emalią na bazie porcelany, której lepiej trzymała się kreda. Nie oznacza to, że czarne tablice kredowe wypadły z obiegu – są produkowane do dziś, ale oczywiście nie są już drewniane ani z kamienia. Wytwarzanie tablic kredowych w obu kolorach jest uzasadnione. Kolor zielony uważany jest za uspokajający i nie męczy oczu, wobec tego sprawdza się w szkołach, gdzie trzeba patrzeć z uwagą na jej powierzchnię przez wiele godzin. Z kolei pismo czy rysunek na czarnej tablicy kredowej charakteryzuje się wyższym kontrastem, dlatego dobrze jest instalować takie tablice w dużych audytoriach, tak by słuchacze z tyłu dobrze widzieli każdy napisany czy narysowany detal. Niestety nawet w szkołach tablice kredowe, jakkolwiek zdrowsze dla oczu, są stopniowo wypierane przez białe tablice magnetyczne, których zaletą jest brak pyłu (pisze się po nich suchościeralnym flamastrem).

Czy można wykorzystać tablicę kredową w mieszkaniu?

Tablice kredowe, w szczególności te o czarnym kolorze, to też doskonały dodatek dekoracyjny w domu. Wyśmienicie komponują się z wnętrzem w stylu vintage – można na nich wypisać kolorową kredą rozmaite hasła czy narysować obrazki i zawiesić na ścianie zamiast plakatów. Plusem takiej dekoracji jest opcja cyklicznej zmiany treści, dzięki czemu wystrój pokoju nie będzie nas z czasem nudził. Przy tym nie wydamy wiele – pudełko kolorowej kredy to wydatek maksymalnie 4-8 złotych, a wystarcza na wykonanie kilkunastu rysunków i napisów. Na takiej tablicy można również rozrysować tabele z harmonogramem obowiązków domowych, które muszą wykonać w tygodniu nasze dzieci. Można również zawiesić niedużą tablicę kredową w pokoju dziecka. Będzie mogło na niej do woli bazgrać, ćwiczyć naukę pisania oraz grać z przyjaciółmi z klasy w kalambury, kółko i krzyżyk oraz inne proste gry towarzyskie.