Zamki do drzwi – rodzaje

O tym, że o ochronę mieszkania należy dbać wszystkimi możliwymi środkami, nikomu nie musimy przypominać. Jednym z najważniejszych dla ochrony mienia przed złodziejami jest zamek drzwiowy, który powinien być na tyle niezawodny by uniemożliwić lub maksymalnie utrudnić nieproszonym gościom wejście do naszego mieszkania. By ten spełnił swoją powinność, musi być wykonany z materiałów najwyższej jakości i mieć odpowiednią konstrukcję. Jak więc wybrać zamek do drzwi zewnętrznych, a jak do tych znajdujących się wewnątrz domu?

Zamki do drzwi wejściowych

W drzwiach wejściowych ze względu na bezpieczeństwo należy zamontować dwa zamki. Do drzwi zewnętrznych przeznaczone są głównie zamki wpuszczane, zapewniające doskonałą ochronę jednocześnie zachowując walory wizualne drzwi. Poza tym na drzwiach wejściowych musi znaleźć się dodatkowy zamek pomocniczy – może to być zarówno model montowany za skrzydle, jak i kolejny zamek wpuszczany. W trosce o swoją wygodę, możemy także wyposażyć się we wkładki bębenkowe obsługiwane kluczem master key, otwierającym kilka zamków.

Zamki drzwiowe do mieszkania

Mniejsze wymagania powinniśmy natomiast mieć w stosunku do zamków wewnętrznych (chodzi tu zarówno o zamki do mebli, jak i zamki do drzwi sypialni czy łazienki). Główne zadanie tego typu zamków do drzwi to zapobieganie przypadkowemu otwarciu i zapewnienie prywatności. Przy ich wyborze warto więc kierować się w pierwszej kolejności ich funkcjonalnością , wyglądem (powinien być dopasowany do wystroju wnętrza) i prostotą konstrukcji, umożliwiającą samodzielne wykonanie napraw.