W sklepach konopnych, prócz szeroko wykorzystywanych olejków z CBD, można nabyć również susz. Licznym konsumentom nazwa oraz wygląd tego artykułu natychmiast kojarzy się z zakazaną prawem rośliną psychoaktywną. Jednakże susz konopny dostępny w sprzedaży w naszym kraju, tak jak oleje, zawiera przede wszystkim CBD, nie zaś THC (ilość tej substancji – zgodnie z obowiązującymi regulacjami – nie może wykraczać poza 0,2%).
Z jakich rodzajów konopi produkuje się susz konopny?
Susz konopny wytwarzany jest z kwiatów i liści konopi, zatwierdzonych do legalnego obrotu. Do 2020 r. w naszym kraju wpisanych do rejestru zostało aż dziewięć odmian takich konopi siewnych (to przykładowo Rajan, konopie Białobrzeskie czy Sofia), a sama ich uprawa cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród naszych rolników, nierzadko stając się podstawowym źródłem ich dochodu.
W Polsce konopie włókniste uprawia się dla wielu gałęzi przemysłu, przykładowo włókienniczego czy kosmetycznego, niemniej jednak podlega to urzędowej regulacji, co oznacza, iż rolnik czy też przedsiębiorca planujący rozpocząć ich wysiew musi wcześniej otrzymać stosowne zezwolenie z urzędu gminy albo miasta. Co więcej, przetwarzanie konopi włóknistych możliwe jest jedynie za zgodą właściwego miejscowo marszałka województwa. Plusem konopi przemysłowych jest to, że można hodować je na uprawach wewnętrznych, jak i zewnętrznych, ale również i na konsolidujących oba te sposoby uprawach szklarniowych.
Susz konopny – dlaczego ma jedyny w swoim rodzaju aromat?
Dlaczego produkcja suszu konopnego zyskuje uznanie w naszym kraju? Liście i kwiaty konopi przemysłowych, z których wytwarza się susz konopny, są bogate nie tylko w wiele kannabinoidów (CBDa czy CBN), ale również terpeny (jak przykładowo Humulen oraz Linalol), które nadają każdej ich odmianie unikatowy, silnie wyczuwalny zapach. Terpeny obecne w kwiatach konopi przemysłowych wykorzystywane są w szeregu produktach spożywczych oraz kosmetycznych.
Powszechnie uznaje się, że kannabinoidy mają duży wpływ na organizm człowieka, a dzięki temu, iż nie są związkiem psychoaktywnym, susz konopny, który je zawiera, można wykorzystać jako dodatek do terapii wspomagający zmagania z bólem głowy, zapaleniem stawów, stresem bądź niektórymi chorobami neurodegeneracyjnymi, jak przykładowo padaczka. Multum danych o oddziaływaniu, jak również dawkowaniu tych substancji, można odszukać m.in. w opracowaniach naukowych zebranych w bibliotece online Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH).