Prace kreowane przez polskich artystów regionalnych, wyjątkowo wyraziste, ale i dośćniepozorne w swojej strukturze, od zawsze rozbudzają wyobraźnię odbiorców. Nawet w XXI wieku nieomal każdy Polak ma w swoim domu jakąś figurkę z drewna, którą można uznać za przedstawiciela sztuki naiwnej.
Drewniane anioły – protektorzy ogniska domowego
Rzeźba drewniana od zawsze stanowiła ważny element naszej sztuki ludowej. Drewniane figurki związane były z reguły z kultem religijnym – w osadach oraz małych miasteczkach konstruowano tysiące kapliczek, które lokalni artyści zapełniali „świątkami”, czyli figurami religijnymi wyrzeźbionymi z prostego w obróbce, miękkiego drzewa. I chociaż współcześnie z rzadka tworzy się tego rodzaju rzeźby, to drewniane anioły w takiej stylistyce są wykorzystywane jako element dekoracji naszych mieszkań. Czemu właśnie anioły? Dlatego, że to symbol dobra, troskliwości oraz ochrony. Taka rzeźba każdemu kojarzy się z protektorem rodziny. Anioły drewniane wyrzeźbione w estetyce sztuki naiwnej cechują się ekspresyjnymi barwami, a dzięki manualnemu wykonaniu są unikalne. Nie jest więc niespodzianką, że są one również jedną z najpopularniejszych pamiątek przywożonych z Polski przez zagranicznych turystów.
Szopka krakowska – od zawsze związana z Krakowem
Innym reprezentantem rodzimego rękodzieła są szopki bożonarodzeniowe. Szopki są ściśle związane z Krakowem i jego okolicami. Wykonywane są z lekkich półproduktów, z reguły z kartonu oraz barwnej folii aluminiowej, a swoim wyglądem naśladują specyficzne krakowskie budowle. Co roku w grudniu przeprowadzany jest konkurs szopek krakowskich, w którym uczestniczą liczni artyści zajmujący się ich tworzeniem z dziada pradziada. Krakowskie szopki bożonarodzeniowe buduje się w różnych wymiarach. Te konkursowe mają nawet parę metrów wysokości, ale tak samo popularne są również malutkie, kilkunastocentymetrowe szopki, które mieszkańcy Krakowa w czasie Bożego Narodzenia stawiają pod świątecznym drzewkiem.
Fotografia pochodzi ze strony szopki-anioly.pl