łańcuchy na koła, łańcuchy samochodowe

Łańcuchy zimowe – kiedy zakładać i jak w nich jeździć?

Łańcuchy na koła w dużej mierze poprawiają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, przede wszystkim na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest przykładowo w Norwegii, Bułgarii i Turcji), w innych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta jedynie w zimą (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Hiszpanii, Polsce i Niemczech). Jak zatem typy łańcuchów samochodowych można nabyć w sklepach?

Rodzaje łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła dzielimy zazwyczaj mając na uwadze ich zastosowanie. Wyróżniamy modele wykonane z myślą o wykorzystywaniu w samochodach osobowych, ciężarowych, dostawczych i terenowych, a także w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się także motywem zaplotu, mocowaniem, które musi być dostosowane do rodzaju felgi oraz grubością i przekrojem ogniwa (zazwyczaj jest to kształt rombowy ukośny). Rozmaite są także materiały, z których produkuje się łańcuchy na koła. Obecnie producenci stosują przede wszystkim stal manganową lub tytanową.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i na początku może być źródłem znacznego stresu. Żeby go uniknąć, warto potrenować tę czynność na placu manewrowym lub w garażu. Z kolei prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga trochę innej techniki. Trzeba wystrzegać się buksowania kół, przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę i jazdy po odśnieżonych drogach. Stosując łańcuchy na koła, należy też koniecznie sprawdzać ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich użytkowania.

Nasze dane:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]