Kolorowa roleta ożywi każde wnętrze

Przeszukując asortyment sklepów z roletami, łatwo zobaczysz, że dostępne są w kilkunastu kolorach. Na jaki kolor postawić? Jest kilka zasad, które warto poznać przed zakupem nowej rolety na okna. Skorzystaj z naszej wiedzy i wybierz dla siebie roletę w kolorze idealnym!

Jakie kolory rolet kupić?

W temacie kolorów rolet występują 3 podstawowe trendy: kontrast, dopełnienie i minimalizm. Minimalizm jest dedykowany zwolennikom prostych, czystych pomieszczeń, z niewielką liczbą dodatków i ozdobnych bibelotów. Jesteś częścią tej grupy? Wybierz rolety w kolorze beżowym, szarym, écru lub piaskowym. Neutralne kolory nie będą się odznaczać, a rolety stanowić będą tło dla reszty elementów w pokoju. Następny trend to potęga kontrastu. Dla podstawowych kolorów: czerwonego, żółtego i niebieskiego opozycją będą odpowiednio: zielony, fioletowy i pomarańczowy. Jeżeli posiadasz meble albo ściany w kolorze niebieskim, to przeciwstawny im będzie najmocniej element – na przykład rolety – w barwie pomarańczowej. Ostatni nurt to dopełnienie. Kolor rolety dopasuj do najczęściej występującej w pomieszczeniu barwy. Aranżujesz pokój w różnych odcieniach beżu? Wybierz zatem rolety w takim kolorze.

Czy kolory rolet mają wpływ na nastrój?

Zgodnie z ogólną zasadą oddziaływania kolorów na samopoczucie człowieka, barwy ciepłe rozbudzają, a zimne wyciszają. Mocny żółty popchnie nas do działania – użyj tej barwy w swoim gabinecie lub pokoju dziecięcym. Zielony kolor to równoznacznik harmonii i odpoczynku – zda egzamin w salonie i tam, gdzie wypoczywasz. Wręcz stworzony do sypialni jest uspokajający kolor niebieski. Kochasz czerwień? Wystrzegaj się jej na sporych powierzchniach, bo może wywołać agresję oraz potęgować napięcia i nerwowe sytuacje. Korzystaj z niej wyłącznie w drobnych dekorach – roleta w tej barwie, ozdobne poduszki lub plakat na ścianie w zupełności wystarczą, żeby uatrakcyjnić wnętrze.