Kantar – jaki rodzaj wybrać?

Jeśli chcesz kupić kantar skórzany, koniecznie sprawdź http://tinyurl.com/yylntqmv

Kantar jest powszechnie używanym fragmentem uprzęży dla konia. Jest niezmiernie podobny do uzdy, bowiem wyłączną różnicą między tymi rozwiązaniami jest nieobecność wędzidła – elementu wkładanego do pyska pozwalającego na kierowanie stąpającym koniem. Kantar to jeden z kluczowych elementów wyposażenia jeździeckiego, z którym konie prawie nigdy się nie rozstają. Z tej przyczyny powinien on być dopasowany do rozmiaru i zarysu głowy konia, jak również nie powodować u niego obtarć. Jak zatem znaleźć odpowiedni kantar? Na jakie jego cechy warto zwrócić uwagę?

Co lepsze dla zwierzęcia – kantar sznurkowy czy podszywany?

W sprzedaży dostępne są przeróżne rodzaje kantarów: podszywane, skórzane, taśmowe oraz sznurkowe. Te ostatnie, nazywane również halterami, są zalecane ze względu na ogromną kontrolę, którą dżokej za ich pomocą sprawuje nad wierzchowcem. Dla konia znacznie bardziej wygodny jest jednakże kantar skórzany albo taśmowy. Dużo większą wygodę zapewniają kantary podszywane – na przykład syntetycznym bądź naturalnym futrem, które można odpinać celem konserwacji. Taki kantar świetnie zapobiega powstaniu uszkodzeń skóry, a równocześnie pozwala przywiązać konia w trakcie pielęgnacji i umożliwia kierowanie nim podczas treningów lub spacerów.

Kantary – jakie rozmiary są produkowane

Produkowanych jest kilka rozmiarów kantarów dla koni. Najmniejszy rozmiar to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych i źrebiąt. Następny to shetty (0), który stosują właściciele pokaźniejszych źrebiąt, a także koni szetlandzkich. Kantar nazywany pony (1) został natomiast stworzony z myślą o kucach (np. connemara) i rocznych koniach większości ras. Cob (2) i full (3) to kantary średniej wielkości i są odpowiednie między innymi dla hanowerów, koni huculskich, arabskich oraz holsztyńskich. Maksymalny rozmiar to xfull (4), który dedykowany jest dla dużych ras gorącokrwistych (na przykład śląskich) i ras zimnokrwistych (jak konie belgijskie czy shire).

Nasze dane:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]