Jak kupować biopaliwo do kominków?

Zdecydowałeś się na zakup biokominka, ale chcesz wiedzieć czym jest biopaliwo i czy da się nim ogrzać dom? W tym wpisie spróbujemy przybliżyć Ci najważniejsze informacje, jakie trzeba znać o działaniu i użytkowaniu paliwa do biokominków.

Czym jest płyn do kominków?

Biopaliwo do biokominka to substancja tworzona na bazie alkoholu, przeważnie etanolu. Biopaliwa z wysokiej półki zawierają bioetanol, który produkowany jest z roślin, dzięki czemu są biodegradowalnym, odnawialnym paliwem, a na dodatek są całkiem bezpieczne dla środowiska. Dlaczego? Podczas spalania się płynu nie wydziela się dym, a więc żadne substancje smoliste nie są emitowane do atmosfery. Wyzwala się tylko para wodna oraz CO2 w bezpiecznej dla ludzi dawce. Niemniej jednak z powodu emisji CO2 nie można instalować biokominków w pomieszczeniach, w których jest zamknięty obieg powietrza bądź słaba cyrkulacja. Wybierając płyn do kominków koniecznie sprawdźmy, czy jest atestowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH, gdyż wtedy będziemy mieć pewność, iż produkt jest bezpieczny. Na pojemniku biopaliwa winny być wymienione informacje o jego składzie, z tej przyczyny jeśli producent nie ujawnia tych danych, a przy tym nie widzimy nadmienionego wcześniej certyfikatu, wybierzmy inny produkt. Z reguły droższe produkty cechują się lepszą jakością, bo na ich cenę składają się wydatki poniesione przez wytwórcę na lata testów i doskonalenia biopaliwa. Po czym jeszcze rozpoznać płyn do biokominka wątpliwej jakości? W czasie jego spalania wydzieli się nieprzyjemny zapach, pojawi się dym albo na obudowie biokominka osiądzie sadza.

Jak długo spala się paliwo do biokominka?

Biopaliwo do kominka spala się bezwonnie, jednak istnieje wiele domieszek aromatyzujących, które można do niego dodać, żeby emitowane podczas jego wypalania ciepło rozprzestrzeniło po mieszkaniu również wybrany przez nas zapach. Na ile godzin wystarcza płyn do biokominka? Jeden litr paliwa pali się od trzech do sześciu godzin, jakkolwiek prędkość spalania zależy w głównej mierze od powierzchni paleniska oraz stopnia otwarcia dopływu paliwa do paleniska, które w wielu modelach można regulować. Biopaliwo do biokominka najczęściej można kupić w opakowaniach 1L lub 5L. Jeśli posiadamy duży biokominek, którego nadrzędnym zadaniem ma być ogrzanie pomieszczenia, będziemy musieli urządzić się w większe ilości płynu. Jeśli natomiast biokominek ma służyć jako dekoracja i stosujemy go sporadycznie, odpowiedniej wybrać zbiorniki o małej objętości. Pamiętajmy, że paliwo do biokominka to produkt łatwopalny, tym samym najlepiej mieć w domu tylko taką ilość jaka jest niezbędna do bieżącego spożytkowania.