Kilka słów o zastosowaniu silników elektrycznych na prąd stały

Chcesz zamówić silnik prądu stałego z magnesami trwałymi? Wejdź na https://ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.

Wiele przedmiotów, które użytkujemy na co dzień i bez których nie wyobrażamy sobie życia, wykorzystuje w swoim działaniu silniki elektryczne na prąd stały. Małe bądź olbrzymie, bezszczotkowe albo szczotkowe, te silniki odmieniły nasz tryb życia oraz pracy, a przeciętny człowiek zwykle nie ma pojęcia, jak są one skonstruowane ani jak działają te urządzenia.

Kto odkrył i jakie elementy posiada silnik elektryczny DC?

Zadaniem silników elektrycznych na prąd stały jest generowanie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Ich nazwa informuje, że zasilane są prądem, w którym kierunek oraz zwrot transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego typu istnieją od niemal dwustu lat i są wspólnym osiągnięciem wielu osób. Do ich opracowania, następujących ulepszeń i w efekcie ich wprowadzenia do ogólnego użycia w przeróżnego typu mechanizmach, przyczyniły się eksperymenty i wynalazki znanych innowatorów połowy XIX wieku, jak między innymi Moritz Jacobi, Zénobe Gramme czy Michael Faraday. Silniki elektryczne prądu stałego składają się ze dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi powstaje pole magnetyczne, rotora, komutatora, stojana i szczotek. Obecnie często wykorzystywane są także silniki prądu stałego bezszczotkowe, które przede wszystkim ze względu na brak tego stosunkowo awaryjnego elementu, są uznawane za bezpieczniejsze, dużo trwalsze, i są po prostu lubiane za wyjątkową niezawodność, a także bezszelestną pracę.

Silniki DC to napęd wielu popularnych urządzeń

Stwierdzenie, iż silniki elektryczne prądu stałego są stosowane w zasadzie wszędzie nie jest przesadą. Jeśli posiadasz czytnik CD/DVD albo w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia użyto silnika bezszczotkowego. Silniki na prąd stały są podzespołem samochodów czy pociągów sterowanych radiowo, czyli zabawek, które uwielbialiśmy w dzieciństwie i które niewątpliwie kupimy także naszym pociechom. Silniki tego rodzaju poruszają duże i mniejsze pompy hydrauliczne nieodzowne w licznych branżach przemysłu, przykładowo wydobywczej, budowlanej bądź produkcyjnej. W niedalekiej przyszłości, dzięki silnikom na prąd stały samochody elektryczne będą powszedniością, a już teraz te silniki optymalizują naszą mobilność, gdyż to one napędzają popularne hulajnogi, segwaye i rowery elektryczne. Silników DC używają także entuzjaści elektroniki do realizacji najróżniejszych prototypów z obszaru mechaniki i robotyki.

Choć silniki na prąd stały o małej mocy bez przeszkód da się zamówić w sklepach dla hobbystów lub z częściami elektronicznymi, to te do industrialnego wykorzystania kupić można na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających profesjonalnego rozwiązania od renomowanych światowych producentów.

Nasze dane:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]