Gotowe układy napędowe – najważniejsze informacje o motoreduktorach

Jeśli potrzebujesz zamówić motoreduktory ślimakowe, skieruj się tutaj.

Motoreduktor to po prostu zintegrowany układ napędowy składający się głównie z silnika elektrycznego i przekładni mechanicznej. Jak funkcjonują motoreduktory i kiedy się z nich korzysta? Dowiesz się tego w niniejszego wpisu.

Motoreduktory – jaka jest zasada ich działania

Motoreduktory umożliwiają skuteczne korzystanie z silników elektrycznych w roli napędu w najrozmaitszych zastosowaniach w przemyśle. Przy użyciu przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika jest redukowana nawet kilkusetkrotnie, przy jednoczesnym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Owszem efektywność przekładni w żadnym wypadku nie będzie 100%, wobec tego zawsze powstaje niewielka różnica pomiędzy mocą wejściową a mocą wyjściową w układzie. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor przeważnie wchodzą również inne podzespoły jak sprzęgła lub hamulce. Ogromnym atutem motoreduktorów jest fakt, że są to prefabrykowane zestawy, które można bez trudu znaleźć w katalogu producenta tak, aby ich parametry idealnie pasowały do wymogów danej konstrukcji. Inżynierzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a niekiedy miesiące, na drobiazgowe wyliczenia i testy różnych układów części. Zależnie od typu oraz konstrukcji przekładni, motoreduktor może być dedykowany do krótkiego lub długiego okresu pracy, a także do sporych, średnich lub niewielkich obciążeń.

Motoreduktor, w którym wykorzystano wielostopniową przekładnię, pozwala osiągnąć nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, dochodzący wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Motoreduktory – jakie ich rodzaje się wyróżnia?

Mimo, że motoreduktory mogą być składane z użyciem różnych rodzajów silników (BLDC, DC, AC i szeregowych), rozróżnia się je ze względu na typ przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się zatem motoreduktory:
– motoreduktory walcowe oraz płaskie (posiadające przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową).

Nie ma na pewno takiego sektor gospodarki, w którym nie można by wykorzystać motoreduktora w roli napędu. Czy to przemysł, transport lub produkcja żywności, dzięki motoreduktorom poruszają się najróżniejsze automaty, jak m.in linie bagażowe na lotniskach, schody ruchome, aeratory i kolejki górskie. Ogromne spektrum rodzajów zastosowanych w nich przekładni i silników, ich mocy i wielkości przyczyniła się do tego, iż ilość realnych zestawów, jakie współcześnie mają w ofercie wiodący światowi producenci motoreduktorów, trzeba liczyć już nie w setkach, ale właściwie w milionach.

Nasze dane:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]