Wypady w góry mogą przybierać rozmaite postaci. Od nieśpiesznych przechadzek po prostych trasach w bliskim sąsiedztwie schronisk turystycznych, przez piesze, całodniowe wędrówki po szlakach stojących wyżej pod względem trudności, aż po zaawansowane trekkingi. Żeby uczestniczyć w tych ostatnich, konieczna jest praktyka w poruszaniu się po górach (po wytyczonych trasach, jak i poza nimi), co najmniej dobra sprawność fizyczna, a także zdolność korzystania ze sprzętu turystycznego oraz wspinaczkowego. Niemniej jednak w zamian za niejednokrotnie olbrzymi wysiłek dostajemy możliwość obcowania z dziką przyrodą i delektowania się niesamowitymi widokami.
Trekkingi – stopnie trudności
Stopień trudności jest uzależniony od terenów, przez które prowadzą trekkingi. Fachowcy wyróżniają trzy stopnie trudności pieszych wypraw w rejony górzyste. W trekkingach pierwszego stopnia wziąć udział mogą wszyscy, którzy dysponują , a stan ich zdrowia nie stanowi przeciwwskazana do zintensyfikowanej aktywności. Kolejny stopień trudności wymaga solidnej sprawności fizycznej oraz przynajmniej minimalnego doświadczenia w górach – np. w Karpatach. Ostatni poziom to wycieczki dla uczestników z wysoką sprawnością fizyczną, wiedzą z obszaru charakteru wysokich gór i potrafiących obsługiwać sprzęt, jak również przyzwyczajonych do mało wygodnych warunków biwakowania podczas wielodniowej wyprawy.
Dokąd wyjechać na trekking?
Trekkingi można prowadzić we wszystkich górach. W naszym kraju amatorzy tego typu aktywności najbardziej upodobali sobie szlaki tatrzańskie. Jeśli natomiast idzie o pozostałe góry na kontynencie europejskim, sporą popularnością szczycą się wschodnia część Karpat, Alpy, leżące na granicy z Azją Ural i Kaukaz, jak również bałkańskie Góry Przeklęte. Osoby najbardziej wprawne w trekkingu mogą natomiast spróbować swoich sił w czasie wycieczki w Karakorum, Himalajach bądź Andach.
Nasze dane:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko
Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail:
[email protected]