Wymiana franka szwajcarskiego na pln – aktualny kurs waluty sprawdzaj online

Na nordiqa.com odnajdziesz wszystko, co trzeba wiedzieć o kursie franka szwajcarskiego.

O franku szwajcarskim Polacy wiedzą niedużo, generalnie tylko tyle, że jest to ta waluta, w której dziesiątki tysięcy rodzin wzięło niegdyś kredyty, które dziś trudno im spłacić. Tymczasem historia tej waluty jest dość interesująca.

Frank szwajcarski – uważany za jeden z najładniejszych banknotów na świecie

Jak powszechnie wiadomo, frank szwajcarski to waluta Szwajcarii, jednak jest to także środek płatniczy w Liechtensteinie. Tak jak dolar, jen i euro, frank szwajcarski jest zaliczany do głównych walut we współczesnym świecie. Niemniej jednak nie był to pierwotny pieniądz, który funkcjonował w obiegu na terytorium Szwajcarii. Frank w rzeczywistości pojawił się dopiero w połowie XIX w. i zastąpił kilka miejscowe waluty, które wcześniej emitowano w poszczególnych kantonach. Przez ostatnie dziesięciolecia swojego istnienia frank szwajcarski zasłynął ze swojej niebywałej stabilności, unikając między innymi destabilizacji w czasach kryzysów ekonomicznych i dyplomatycznych, jakie przeżyliśmy w XX oraz XXI wieku. Co ciekawe, frank szwajcarski uznawany jest za jedną z piękniejszych walut na świecie. Jego banknoty wprowadzone do obiegu od połowy 90-tych charakteryzują się rzadką pionową orientacją grafiki i bajecznymi barwami. Na frankach można podziwiać osobistości ze świata kultury (przykładowo Arthura Honeggera, Charlesa-Ferdinanda Ramuza czy Alberto Giacomettiego), a nie jak na ogół bywa – oblicza wojskowych, monarchów czy ministrów. A motywem przewodnim nowej, dziewiątej serii banknotów są natura, kula ziemska i nauka.

Kurs franka – takie dane poznasz na stronach kantorów online

Frank szwajcarski wciąż cieszy się znacznym zainteresowaniem inwestorów, jednak jego notowania monitorują też z uwagą osoby z niespłaconymi zobowiązaniami w tej walucie. By sprawdzić aktualny kurs franka szwajcarskiego, polecamy zaglądać na stronę kantoru internetowego, gdzie kurs tej waluty aktualizowany jest w co parę sekund. Tu można również przejrzeć fluktuacje wartości franka w wybranym roku. Jest to opcja przydatna dla inwestorów analizujących swoje następne kroki, jak również dla frankowiczów oczekujących na najkorzystniejszy moment, aby wymienić walutę przed uregulowaniem najbliższej raty kredytu.