Kilka informacji o systemie bankowy SWIFT

System rozliczeń SWIFT. Zdobądź więcej informacji.

Pomimo, iż właściwie codziennie korzystamy z usług bankowych, wiele Polaków pierwszy raz dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście nałożenia sankcji względem Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Tymczasem system SWIFT wykorzystywany jest już od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku i jest jednym z fundamentów efektywnego działania światowej bankowości.

Co jest najważniejszym atutem systemu bankowego SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku znaczy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie natomiast tym skrótem nazywa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby niezaprzeczalnie o wiele bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to bardzo popularny, ale nie jedyny działający w dzisiejszych czasach system tego rodzaju. Poza nim przykładowo w Polsce korzysta się też z systemów: Elixir, SORBNET i SEPA.Na świecie funkcjonują również różne systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia bankowe na obszarze jednego kraju.

Co jest w związku z tym najważniejszą zaletą systemu rozliczeń SWIFT? Używany jest nieomal we wszystkich krajach świata, a przy tym stosują go nie tylko banki, których liczba obecnie przekracza już 10 tys., ale też giełdy, domy maklerskie oraz wiele innych podmiotów finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi otrzymać unikatowy kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr i liter). Dopuszczalne jest także przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, wówczas taki kod posiada 11 znaków.

System SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT znanych banków w Polsce

Nawet jeżeli tylko sporadycznie realizujesz przelewy międzynarodowe, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub co najmniej wiedzieć gdzie szybko odszukać takie dane. Poniżej znajdziesz kody BIC/SWIFT kilku największych banków, obecnych w Polsce.

– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]