Jak starać się o kredyt bez historii kredytowej?

Zaciąganie kredytów jest współcześnie bardzo popularne, ale nie wszyscy mają na to szansę. Jest spora rzesza Polaków, którzy nie są w stanie wziąć kredytu, ponieważ nie posiadają zdolności kredytowej. Kogo może dotyczyć tego rodzaju sytuacja i jak sobie w niej poradzić?

Kredyt bez zdolności kredytowej – kto może jej nie mieć?

Banki zazwyczaj mają odrębne zasady, według których przyznają kredyty lub odmawiają ich udzielenia. Można jednak wymienić ogólne warunki, determinujące kwestię posiadania bądź nie zdolności kredytowej. Po pierwsze, z odmową raczej spotkają się osoby, które mają już zaciągnięte zobowiązania. Na największe problemy muszą być gotowi klienci, którzy nie brali dotąd żadnego kredytu. Zaliczają się do nich zwłaszcza studiujący oraz klienci, którzy pracują od niedawna i osiągają niewielkie zarobki bądź są zatrudnieni na tzw. „śmieciówkach”. Z tym, iż kredyt nie będzie im przyznany, muszą być pogodzeni także renciści. Naturalnie kredytu nie otrzymają również osoby, które nie są w stanie wykazać faktu wykonywania przez nie pracy zarobkowej, a także wykonujące pracę za granicą. Czynniki takie powodują, że teoretycznie niemożliwe jest otrzymanie kredytu w banku, przez co ogromna liczba osób zaciąga pożyczki w firmach pożyczkowych. Nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż chwilówki i podobne pożyczki są na tyle drogie, że ich zaciąganie nie jest ekonomiczne.

Kredyty bez zdolności – czy można je otrzymać?

W przypadku nieposiadania zdolności kredytowej doskonałym rozwiązaniem będzie skorzystanie z doradztwa pośrednika w staraniu się o kredyty bankowe. Podpowie on, który bank posiada mniej rygorystyczne zasady i zechce przyznać kredyt bez zdolności, czy też umożliwi zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego. Najważniejsze jest jednak to, że pośrednik doradzi, w jaki sposób zbudować zdolność kredytową, a jest na to wiele sposobów. Najmocniej na budowanie pozytywnej historii kredytowej wpływa terminowe spłacanie zobowiązań, warto więc kupić coś na raty, a także korzystać z kredytu odnawialnego oraz karty kredytowej w banku, w którym planuje się zaciągnąć kredyt. Świetnym wyjściem jest także na przykład zaciągnięcie kredytu nie w pojedynkę, lecz wspólnie z drugą osobą. By to osiągnąć, można uczynić współkredytobiorcami rodziców czy – w przypadku osób, które i tak planują małżeństwo – zawrzeć związek małżeński. Takich możliwych opcji, które doradzić może dobry pośrednik, jest bardzo dużo.