Jak działa system płatności mass collect?

Usługa mass collect umożliwia łatwą weryfikację należności od kontrahentów. Każdy klient otrzymuje indywidualny numer rachunku, który jednoznacznie identyfikuje płatnika lub płatność.

Mass collect – co to jest?

Usługi mass collect nazywane są również systemami identyfikującymi płatności masowe. Powstały z myślą o firmach, które przyjmują systematyczne wpłaty od klientów z tytułu abonamentu, czynszu lub faktur za wykonaną usługę, ale sprawdzają się także przy jednorazowych płatnościach ze względu na możliwość automatycznego księgowania.

W ramach usługi każdy klient, abonent lub lokator otrzymuje indywidualny numer numer rachunku wirtualnego, na który ma dokonywać wpłat. W rzeczywistości pieniądze trafiające na każdy taki wirtualny numer rachunku i tak trafiają na konto firmy, ale z odpowiednią etykietą. Dzięki temu możliwa jest automatyczna i szybka identyfikacja płatnika i płatności bez względu na to, w jaki sposób transakcja została zrealizowana (standardowy przelew, płatność gotówką na poczcie czy przelew z karty).

Mass collect – zalety

Wyobraźmy sobie teraz tradycyjny sposób wykonywania przez klientów przelewów na konto firmy. Usługi opłacane są w różny sposób, często też z innych numerów rachunków i ze zróżnicowanymi tytułami przelewów. Automatyczna identyfikacja takich transakcji staje się niemożliwa, więc do tego zadania musi zostać przydzielona odpowiednia osoba. W zależności od liczby takich płatności, zadanie może być pracochłonne, niewykonalne lub nieopłacalne (jeśli do identyfikacji płatności trzeba będzie zatrudnić cały dział). Łatwo też o błędy, w wyniku których wpłaty lub ich brak mogą zostać pominięte.

Mass collect rozwiązuje ten problem. Każdy klient otrzymuje swój wirtualny numer rachunku, więc bez względu na to, w jaki sposób dokonał płatności, system automatycznie przypisze ją do niego.

Kluczowe zalety usługi mass collect:

  • Usługę mass collect można powiązać z systemem finansowo–księgowym, dzięki czemu możliwe jest bieżące monitorowanie spływu należności.
  • Poprawa spływu należności. Można to całkowicie zautomatyzować dzięki usługom Finance Automation, takim jak Flobo.
  • Mass collect eliminuje ręczne księgowanie, więc oszczędza czas pracowników.
  • Automatyczny proces uzgadniania sald w rozrachunkach z kontrahentami.

Usługa mass collect – dla kogo?

Z założenia rozwiązanie powstało dla firm regularnie dostarczających usługi dla wielu abonentów (internet, telefon, energia, usługi komunalne, prywatna opieka medyczna lub edukacja). W rzeczywistości, mass collect usprawni pracę również w mniejszych firmach wystawiających miesięcznie poniżej 100 faktur. To przyszłościowe rozwiązanie, które pozwoli na łatwą integrację z coraz popularniejszymi usługami Finance Automation, które swoje zastosowanie znajdą również w małych firmach i startupach.

W jakich bankach można skorzystać z mass collect?
Aktualnie nie wszystkie banki obsługują usługę mass collect. Mogą z nich korzystać klienci następujących banków:

  • mBank,
  • BNP Paribas,
  • ING Bank Śląski,
  • Bank Pekao,
  • PM Bank
  • Wybrane Banki Spółdzielcze

Mass collect i Flobo

Aplikacja Flobo zajmuje się automatyczną obsługą należności. Dzięki autorskim, skutecznym scenariuszom przypomnień i windykacji (e-mail, SMS, a w przyszłości również Voice Call i listy tradycyjne), poprawa terminowości u klientów otrzymujących faktury jest widoczna już po 3 miesiącach korzystania z Flobo. Dodatkowy moduł Flobo Inkaso, pozwala na integrację z usługą mass collect banku. Dzięki temu, narzędzie automatycznie i bezbłędnie zaksięguje wpłaty od klientów. Użytkownik nie będzie musiał już ręcznie wprowadzać informacji o statusie faktur – Flobo całkowicie automatyzuje proces obsługi płatności od klientów w firmie.

Źródło tekstu: https://flobo.io/mass-collect/jak-dzialaja-platnosci-mass-collect/