Zabawa z pożytecznym od najmłodszych lat – nauka pływania dla niemowląt

Każdy rodzic chce dla swojej pociechy jak najlepiej, dlatego dobrze jest rozpocząć wspieranie rozwoju niemowlęcia od pierwszych miesięcy jego życia. Świetnie do tego zadania nadaje się pływanie. Z tego powodu nauka pływania dla dzieci jest coraz bardziej popularna. Ale czy przynosi to jakiekolwiek korzyści? Od jakiego wieku można z dzieckiem rozpocząć uczęszczanie na basen? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Nauka pływania dla dzieci – jakie korzyści przynosi maluchom?

Naukę pływania dla dzieci, która teraz dostępna jest w większości wielkich miast takich, jak Kraków, Wrocław czy Poznań, można rozpocząć się już w trzecim miesiącu życia dziecka. Konieczne jest jednak uprzednie zasięgnięcie porady pediatry, który musi stwierdzić, czy w przypadku naszego pociechy nie występują ewentualne przeciwwskazania. Nauka pływania stanowi nie tylko doskonałą zabawę dla niemowlaka, ale również wspiera jego poprawny rozwój. Ćwiczenia na basenie wpływają pozytywnie na układ krążenia oraz układ oddechowy, stymulują też rozbudowę układu mięśniowego oraz uczą dzieci świadomości własnego ciała. Skutecznie odciążają także układ kostno-stawowy, co w późniejszym okresie życia ma szczególne znaczenie przy nauce raczkowania oraz chodzenia. Dodatkowo nauka pływania rozwija spostrzegawczość i celowość ruchów, ponieważ w trakcie ćwiczeń prowadzone są najróżniejsze zabawy, które korzystnie wpływają na koordynację wzrokowo–ruchową. Może to być na przykład łapanie zabawki unoszącej się na wodzie. Ćwiczenia prowadzone w grupie rówieśniczej korzystnie wpływają na rozwój emocjonalny i społeczny pociechy. Natomiast aktywna zabawa z rodzicami zacieśnia więź emocjonalną, buduje zaufanie oraz daje poczucie bezpieczeństwa.

Nauka pływania dla dzieci – potrzebny doświadczony instruktor

Nauka pływania dla niemowląt będzie naprawdę bezpieczna i efektywna tylko wówczas, gdy będzie odbywała się pod okiem doświadczonych instruktorów. Warunkiem jest posiadanie przez nich stosownych licencji umożliwiających prowadzenie zajęć ruchowych w wodzie z maluchami.