stożek rogówki kraków, korekcja stożka rogówki

Wady wzroku – co warto wiedzieć o stożku rogówki?

Stożek rogówki to choroba, która w dużym stopniu utrudnia życie – pogarsza jakość widzenia, a przy tym może wywoływać kolejne schorzenia oczu. We współczesnych klinikach okulistycznych eksperci potrafią na szczęście zaradzić tym problemom. Jak więc powinna przebiegać korekta stożka rogówki?

Stożek rogówki ujawnia się już w trzydziestym roku życia

Rogówka to transparentny element gałko ocznej, który silnie koncentruje promienie światła. Znajduje się przed tęczówką i ma mnóstwo nocyceptorów, lecz jest ukrwiona w niewielkim stopniu. Około drugiego i trzeciego dziesięciolecia życia może ulec deformacji polegającej na uwypukleniu i ścieńczeniu w centralnej części. Dzieje się tak w wyniku osłabienia tkanki, która, wedle niektórych hipotez, ulega oddziaływaniu rodników. Stożek rogówki powoduje astygmatyzm oraz krótkowzroczność, przez co chory widzi kategorycznie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie światła. Pacjenci uskarżają się również na pieczenie oczu, czasami występuje też podwójne widzenie. Keratoconus nieraz współistnieje z pozostałymi wadami oczu, m.in. zapaleniem spojówek. Szczęśliwie współcześnie efektywne leczenie stożka rogówki jest możliwe. Na wczesnym etapie dolegliwość jest korygowana z użyciem soczewek kontaktowych bądź okularów, później jednakże nieodzowne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekcja stożka rogówki – stosowane procedury

Korekcję stożka rogówki przeprowadza się za pośrednictwem wielu zabiegów medycznych. Aktualnie najskuteczniejszym sposobem na poprawę jakości widzenia jest cross linking i wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Nowoczesne kliniki okulistyczne specjalizują się też w korekcie stożka rogówki za pomocą modelowania, tj. zabieg Topoguided. Doskonałe rezultaty przynoszą zabiegi korzystające z technologii mapowania rogówki, dzięki czemu można uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei umożliwia korygowanie astygmatyzmu lub krótkowzroczności przy pomocy soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą też po po odpowiednim czasie zapisać się na zabieg z użyciem lasera, który całkiem eliminuje wadę wzroku.

Nasze dane:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]