Szukasz więcej wiadomości dotyczących ortokorekcji? Zajrzyj na https://voigtklinikaoka.pl/uslugi/ortokorekcja/
Czy noszenie szkieł korekcyjnych przy krótkowzroczności jest nie do uniknięcia? Tak, gdyż przy nieznacznej wadzie wzroku okulary mogą okazać się zbędne, jeśli zdecydujemy się na ortokorekcję.
Ortokorekcja – metoda zmiany kształtu rogówki
Wady wzroku jak krótkowzroczność czy astygmatyzm są kłopotliwe i potrafią zauważalnie obniżyć jakość życia. Można je wyeliminować z pomocą lasera, jednak dużo osób nie decyduje się na zabieg tego rodzaju z lęku przed ingerencją lasera albo wprost z powodów finansowych. Nie znaczy to jednakże, że są one na zawsze skazane na noszenie okularów i doświadczanie nieustannego pogarszania się wady wzroku. Krótkowzroczność można skorygować i zablokować jej rozwój poprzez ortokorekcję – niechirurgiczną, bezpieczną, i – co ważne – skuteczną metodę, która polega na korekcji krzywizny rogówki podczas snu. Jak to przebiega? Gdy osoba, która nałożyła szkła ortokorekcyjne śpi, soczewki ortokorekcyjne wpływają na nabłonek rogówki, korygując jej krzywiznę przez właściwe jej wypłaszczenie w skutek czego niwelują przyczynę krótkowzroczności. Wpływ działania szkieł ortokorekcyjnych jest wyczuwalny często nawet na następny dzień po ich pierwszym zastosowaniu. Trzeba jednakże zaznaczyć, iż nie jest to działanie trwałe jak w przypadku laserowej korekty wzroku. Efekt podtrzymuje się wyłącznie przy codziennym zakładaniu ze szkieł ortokorekcyjnych i, rzecz jasna, ścisłym stosowaniu się do zaleceń optometrysty, ponieważ w przeciwnym razie mogą pojawić się powikłania. Modelowanie kształtu rogówki metodą ortokorekcji jest całkowicie odwracalne – po rezygnacji z noszenia ortosoczewek rogówka powraca po pewnym czasie do swojego wcześniejszego kształtu.
Kto może poddać się ortokorekcji?
Krótkowzroczność to choroba, której doświadczają osoby w różnym wieku, także najmłodsi. Dobrą wiadomością jest więc to, iż soczewki ortokorekcyjne mogą stosować dzieci powyżej 7 lat, dzięki czemu w ciągu dnia mogą radować się niczym nieograniczoną aktywnością, tak samo jak ich koledzy bez wad wzroku. Trzeba jednakże pamiętać, iż ortokorekcja jest niemożliwa przy krótkowzroczności większej niż -8 dioptrii. Kształt rogówki każdej osoby jest inny, w związku z tym soczewki wykorzystywane w tej metodzie są dopasowywane indywidualnie, po skrupulatnym badaniu wzroku i przygotowaniu topografii rogówki pacjenta. Istnieje kilka przeciwwskazań do poddania się ortokorekcji, to między innymi choroby autoimmunologiczne czy infekcja oka.
Nasze dane:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]