Katar u niemowląt – jak leczyć?

Katar u niemowląt powodowany jest rozmaitymi czynnikami, jednakże w każdym wypadku jest to przyczyną złego humoru, dyskomfortu i problemów ze snem. Jak poradzić sobie z katarem u noworodka?

Katar u noworodka – przyczyny i ewentualne powikłania

Jedną z częstych przyczyn kataru u dziecka są zakażenia wirusowe – przeziębienie przekazywane jest drogą kropelkową. O zakażeniu wirusowym świadczy konsystencja wydzieliny – jest ona transparentna i cieknąca. Natomiast zakażenie bakteriami przejawia się zwartym katarem o zielonej barwie. Niekiedy wydzielina z nosa pojawia się pod wpływem alergenów – dziecko może reagować w ten sposób przeróżne drażniące czynniki, jak na przykład na roztocza kurzu. Niezależnie od źródła infekcji, katar u niemowląt nie może być lekceważony, bowiem zbagatelizowanie jego objawów prowadzi do niebezpiecznych powikłań. Pozornie ten drobny problem zdrowotny może zaowocować zapaleniem ucha środkowego, a nawet porażeniem nerwu twarzowego oraz niedosłuchem. Nieleczony katar zwiększa także ryzyko zapalenia zatok.

Sposoby zwalczania kataru u dziecka?

Leczenie kataru winno koncentrować się na wyeliminowaniu przyczyny choroby – zakażenia bakteryjnego, wirusowego bądź alergenu. Wydzielinę z nosa należy też na bieżąco odciągać – dzięki temu dziecko czuje się bardziej komfortowo, zmniejszają się problemy z jedzeniem czy oddychaniem. Pomocnym do tego narzędziem będzie aspirator Katarek, który usunie śluz odkładający się w nosku i przeczyści go. Specjaliści rekomendują uprzednio rozcieńczenie kataru przy pomocy soli fizjologicznej, dalej odciągnięcie wydzieliny aspiratorem, a następnie nawilżenie błony śluzowej ponownie solą fizjologiczną lub maścią Katarek.