Czy należy się bać leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe dla wielu z nas nie jest przyjemnym tematem. Dziś natomiast, wykorzystując odpowiednie sprzęty i – co najważniejsze – efektywne leki przeciwbólowe, lekarze są w stanie zagwarantować pacjentom, iż zabiegi będą w 100% bezbolesne. Leczenie kanałowe jest potrzebne zawsze, gdy rozwinie się stan zapalny miazgi zęba czy tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na wykorzystaniu supercienkich sprzętów, dzięki którym stomatolog jest w stanie dotrzeć do najgłębiej zlokalizowanych warstw uzębienia. Warto jednak wiedzieć, że w leczeniu kanałowym korzysta się też z innych, często bardzo zaawansowanych technicznie narzędzi. Których?

Sprzęt do leczenia kanałowego

Oprócz narzędzi manualnych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym naprawdę istotne okazują się mikroskopy operacyjne, bo obraz ze środka zęba przesyłają do ekranu w zasięgu wzroku stomatologa, ograniczając prawie całkowicie niebezpieczeństwo różnego rodzaju błędów. W leczeniu kanałowym kluczowe będzie także sprawdzenie długości kanałów. Wypracowanie dużej precyzji umożliwiają specjalistyczne maszyny elektroniczne – endometry. Poza tym lekarze wykorzystują także odpowiednie narzędzia, jakie umożliwiają maszynowe opracowanie kanałów, a przez to znaczne przyspieszenie kuracji i poprawienie komfortu pacjenta.

Leczenie kanałowe a NFZ

Rozpoczynając leczenie kanałowe należy wiedzieć, iż nie we wszystkich sytuacjach jest ono refundowane przez fundusz zdrowia. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami gwarantowane jest pacjentom niepełnoletnim. Pozostali nie są zobowiązani, by wnosić opłatę za leczenie kanałowe zębów z przodu – kłów, a także siekaczy. Leczenie kanałowe zębów trzonowych jest natomiast w pełni płatne. Jeśli jest ono niezbędne, warto udać się do dentysty dysponującego nowoczesnymi narzędziami i zawczasu dowiedzieć się, co o leczeniu u niego dotychczasowi pacjenci piszą w sieci.