Biopsja fuzyjna prostaty. Dowiedz się więcej na https://www.scmkrakow.pl/oferta/badania-diagnostyczne/biopsja/biopsja-fuzyjna-prostaty/.
Prostata, inaczej gruczoł sterczowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która podobna jest pod kątem formy i wielkości do włoskiego orzecha. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada między innymi za produkowanie płynu, w którym transferowana jest sperma. Kłopoty z prostatą zaczynają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, dlatego tak ważkie jest jej regularne badanie. Pomaga to ujawnić przerost lub zapalenie tego gruczołu, jak również wcześnie wykryć niebezpieczne zmiany rakowe. Powinno się podkreślić, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, zatem nie można bagatelizować niebezpieczeństwa jego potencjalnego rozwoju.
Trudności oddawaniem moczu i wzwodem – niepokojące objawy
Mężczyźni, którzy skończyli 45 rok życia muszą w regularnych odstępach odwiedzać urologa, w szczególności jeśli spostrzegli niecodzienne symptomy związane z oddawaniem moczu, takie jak problemy w rozpoczęciu albo zatrzymaniu oddawania moczu, trudności z erekcją i wytryskiem, pieczenie w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, jak również krew w moczu czy jego pulsacyjny strumień. Jeśli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby domniemywać możliwość rozwoju raka, lekarz polec badanie PSA polegające na badaniu krwi pod kątem stężenia antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi oznacza spore niebezpieczeństwo rozwoju nowotworu. Żeby natomiast mieć bezdyskusyjną pewność, konieczne jest wykonanie biopsji gruczołu krokowego.
Jak przebiega biopsja fuzyjna gruczołu krokowego?
Biopsja fuzyjna to sposób biopsji prostaty, wykonywana w warunkach szpitalnych, która za sprawą zastosowania jednocześnie obrazu USG i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, umożliwia pobranie wycinków tkanki o wiele dokładniej aniżeli w procedurze, gdzie w czasie zabiegu korzysta się jedynie z obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty to dość krótki zabieg, który przeciętnie trwa ok. pół godziny. Dodatkowo pacjent pozostaje również po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, dlatego pełna procedura kończy się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna jest praktycznie bezbolesna, gdyż odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Później patomorfolog analizuje pobrane wycinki prostaty i bada czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.
Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na możliwość przeprowadzenia biopsji prostaty. To między innymi zaburzenia krzepliwości krwi, wszczepione zastawki serca czy alergia na niektóre leki. W związku z tym zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najdokładniej odpowiedzieć lekarzowi specjaliście na wszelakie pytania postawione w wywiadzie medycznym.
Nasze dane:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków
Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail:
[email protected]