Z czego zrobić szalunek?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szalunków. Który z nich będzie najlepszy dla danej inwestycji? To, jakich materiałów użyjemy do deskowania ma duży wpływ na przebieg prac budowlanych. W nowym poradniku wyjaśniamy, jakie wady i zalety mają poszczególne rozwiązania oraz podpowiadamy, które z nich w danym przypadku będzie najlepsze.

Z czego zrobić poszycie szalunku stropowego? Blaty szalunkowe

Inwestorzy zastanawiający się, z czego zrobić szalunek stropowy, często wybierają blaty szalunkowe. Jest to rozwiązanie szeroko rozpowszechnione i cenione przez konstruktorów oraz wykonawców za dużą wytrzymałość. Blaty szalunkowe cechują się ponadto dużą funkcjonalnością. Bez problemu odrywają się od mieszanki, co przyspiesza pracę i pozwala uniknąć uszkodzenia betonowych elementów.

Blaty wykonuje się z drewna, które często jest dodatkowo wzmacniane poprzez okucie. Blaty nieokute powleka się natomiast warstwą specjalnej substancji zapobiegającej przywieraniu do betonu.

Szalowanie sklejką – co trzeba o nim wiedzieć?

W odróżnieniu od zwykłych desek, które mogą zostać uszkodzone już po jednym użyciu, sklejki szalunkowe cechują się wyjątkową trwałością i odpornością na rozerwanie. Jest to zasługą ich specyficznej konstrukcji. Wytwarza się je z kilku warstw fornirów, klejonych ze sobą i prasowanych.

Dzięki zastosowaniu wysokiej temperatury, dużej siły nacisku i odpowiedniego ułożenia włókien drewna można osiągnąć pożądane właściwości deskowania. Doskonale utrzymują one napór mieszanki betonowej, jednocześnie umożliwiając łatwe odrywanie ich od powierzchni betonu bez uszkodzeń powierzchni.

Różnorodność dostępnych grubości, gatunków drewna (takich jak brzoza, sosna czy topola) oraz opcji klejenia (wodoodporna lub suchotrwała) sprawiają, że są one wszechstronnym materiałem do szalowania. Opracowano również warianty antypoślizgowe, w których jedna strona pokryta jest żywicą z odciskiem siatki zwiększającym jej przyczepność.

Z czego szalunek? Przegląd alternatywnych rozwiązań

Oczywiście poza blatami i sklejką, inwestorzy mogą zdecydować się także na inne – mniej lub bardziej skuteczne – rozwiązania. Jeśli zastanawiacie, z czego szalunek do danej inwestycji, warto sprawdzić także:

  • tradycyjne deskowanie – np. z desek sosnowych, brzozowych, topolowych, olchowych, dębowych, świerkowych, jodłowych lub modrzewiowych;
  • szalunki z tworzyw sztucznych – wykonywane przede wszystkim z płyt z PCV. Są lekkie i wytrzymałe na wpływ czynników atmosferycznych;
  • szalunki papierowe – przede wszystkim w postaci tekturowych tub. Przydatne zwłaszcza podczas wykonywania słupów lub jako szalunki okrągłe.

Podejmując decyzję, uwagę warto zwrócić na specyfikę danego projektu budowlanego i uwzględnić aspekty ekonomiczne, funkcjonalne oraz rodzaj materiałów (jeśli zamierzamy używać ich wielokrotnie). Wybierając odpowiednie szalunki, inwestorzy mogą znacząco wpłynąć na efektywność prac budowlanych oraz jakość ostatecznej konstrukcji.

Źródło tekstu: https://sklep.abcszalunki.pl/blog/porady-budowlane/z-czego-zrobic-szalunek/