Wznoszenie budynków murowanych – szalunki

W tym miejscu zamówisz szalunki Kraków

Deskowanie, czyli tzw. szalunki, to chwilowe konstrukcje umożliwiające stawianie ścian budynków. Z reguły stosuje się je w przypadku wylewania ścian z betonu – wtedy są one niezbędne do tego, by właściwie je ukształtować i nie dopuścić do rozlewania się mieszanki. Poza tym szalunki stosuje się też podczas wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na przygotowanie prześwitów na bramy, okna i drzwi. W tym artykule objaśniamy, z czego robi się dzisiejsze szalunki i jakim sposobem mogą znaleźć je inwestorzy.

Szalunki ze sklejki, drewna bądź metalu

Najstarszym typem szalunków jest struktura utworzona z desek drewnianych lub mocnych sklejek zespolonych ze sobą za pomocą gwoździ, którą można użyć powtórnie po rozebraniu. Demontaż takich szalunków jest jednakże kłopotliwy – wielu wykonawców i inwestorów wybiera zatem użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów przeznaczonych do szybkiego i łatwego składania oraz rozkładania. Tego typu szalunki wytwarza się z metalu, drewna bądź sklejki, jak również zestawiać dwa lub trzy materiały. Zazwyczaj jednakże wykorzystuje się sklejkę – przeważnie z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a całą strukturę łączą belki, narożniki, łączniki i głowice ze stalowe bądź aluminiowe.

Wypożyczenie szalunków – nie musisz ich nabywać?

Firmy często zajmujące się pracami murarskimi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają zamierzających wznieść pojedynczy obiekt i brygad, które zwykle oferują odmienne usługi. Zakup wszystkich elementów niezbędnych do wykonania szalunku byłby całkowicie nieodpowiedzialny finansowo . Znacznie mądrzejszym wyjściem jest wynajęcie szalunków.

Nasze dane:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]