Okna skrzynkowe do wiekowych obiektów

Więcej informacji o oknach skrzynkowych

Okna skrzynkowe kojarzymy w szczególności z wiekowymi budynkami. Nierzadko spotkać je możemy w zabytkowych kamienicach, starych chałupach oraz pałacach. Dziś są one wytwarzane przede wszystkim z myślą o montażu w takich budynkach, bo zastosowanie tego typu okien oczekiwane jest przez konserwatora. Należy jednak zauważyć, że z uwagi na ich względy wizualne coraz chętniej montowane są także w nowszych budynkach. Tym bardziej, iż dzisiejsze wersje są równie funkcjonalne, co okna wyprodukowane tradycyjnymi sposobami. Jak jednak prezentują się okna skrzynkowe? Z czego są produkowane?

Okna skrzynkowe – konstrukcja

Określenie okien skrzynkowych nawiązuje do ich konstrukcji. Zbudowane są z dwóch skrzydeł, między którymi znajduje się powietrze. Jest to swego typu izolator, który chroni wnętrze przed chłodem. Okna skrzynkowe w wiekowych obiektach nierzadko dzielone są na cztery elementów – te u góry, skrzydła o mniejszej powierzchni są otwierane osobno i kiedyś były używane do wentylowania wnętrz. Taka budowa najlepiej sprawdzi się w budynkach zabytkowych – między innymi domach ceglanych.

Drewno na okna skrzynkowe

Okna skrzynkowe, podobnie jak inne rodzaje, powinny być zrobione z odpowiedniego materiału. Dotąd najchętniej sięgano po sosnę lub modrzew, ale ostatnimi czasy ich twórcy stosują również gatunki egzotyczne. Gatunki takie jak np. meranti okazują się bowiem znacznie bardziej wytrzymałe na wpływ wody, powietrza i skrajnych upałów.

Nasze dane:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]