Rusztowanie to konstrukcja bez której nie może być prowadzona żadna budowa. Dzięki niej powstają nowe gmachy, a stare są modernizowane. Zobaczmy zatem, z jakich modułów składają się rusztowania oraz kiedy konieczne jest ich użycie.
Wynajem rusztowań – modernizacja obiektów sakralnych i scen
Wyróżniamy dużo rodzajów rusztowań – m. in. stojakowe, przejezdne, warszawskie, rurowo-złączkowe. Ich podstawę stanowią aluminiowe słupy nośne, które połączone są poziomymi żerdziami. Aby rusztowanie zapewniało bezpieczeństwo i funkcjonalność, nieodzowne są również komponenty takie jak stężenie ukośne, złącza obrotowe, a także wysięgniki. Na tak wykonanej budowli można położyć drewniane deski. Rusztowania konstruowane są z różnorodnych metali i mają wielorakie przeznaczenie. Zazwyczaj stosowane są w budownictwie, przy ich użyciu przeprowadzane są na przykład roboty malarskie czy spawalnicze. Powszechnie wykorzystywane są do remontowania nieruchomości – zabytków, teatrów, bloków z wielkiej płyty, obiektów użyteczności publicznej. Używane są w przemyśle energetycznym, służą także do renowacji kominów czy reklam wielkopowierzchniowych. Poszczególne moduły rusztowania wykonane są z komponentów aluminiowych oraz stalowych rurek.
Wynajem rusztowań – jakie są obostrzenia prawne
Bezpieczeństwo to najistotniejsza kwestia na podczas prac remontowych i budowlanych. Należy nadmienić, że definicja rusztowania jest prawnie uregulowana – wymagają tego względy bezpieczeństwa. Kiedy zatem rozpoczynamy budowę, powinniśmy skorzystać z usług profesjonalnych przedsiębiorstw, które świadczą wynajem rusztowań. Wówczas mamy gwarancję, że struktura będzie bezpieczna oraz stabilna. Montażem powinna zająć się osoba odpowiednio przeszkolona. Na rynku istnieją podmioty, które pożyczają, instalują, a także demontują niezbędne moduły. Cennik usługi jest uzgadniany z klientem i zależy od ilości modułów, czasu wynajmu, jak również wykonanych robót montażowych.