Topaz mistyczny – biżuteria na wszystkie okazje

Chcesz zamówić topaz mistyczny? Zobacz tutaj

Niepowtarzalny wygląd i nietypowy, jak na topaz, kolor to najważniejsze właściwości topazu mistycznego, od dawna szczycącego się wielkim uznaniem entuzjastów ozdób. Mimo że z pozoru łatwo pomylić się, iż to inny kamień, topaz mistyczny okazuje się w rzeczywistości zwykłym topazem. Jego oryginalne właściwości są efektem specjalnej technologii wyrobu – naturalny topaz jest podczas niej wystawiany na wpływ gorąca oraz pokrywany niezauważalną warstwą kruszcu ozdobnego. Właśnie dlatego topaz mistyczny prezentuje się tak zachwycająco.

Odcienie topazu mistycznego

Odcienie, jakie przybiera topaz mistyczny zależne są przede wszystkim od metalu, z którym jest połączony. Najczęściej widywany jest karmazynowy topaz mistyczny, robiony w kąpieli z tytanem. Chrom powoduje zaś, iż topaz przybiera fioletowy odcień, niebieski zaś jest efektem rozgrzania topazu bez jakichkolwiek dodatków. Szczególnie dobre skutki daje obrabianie białego topazu – szczególnie wydobywanego w Afryce, Ameryce Południowej oraz Azji.

Zastosowanie topazu mistycznego

Jak w poprzednim fragmencie napisaliśmy, niepowtarzalne właściwości topazu mistycznego są wysoko cenione przez jubilerów. Chętnie stosują go więc do wyrobu wisiorków, pierścionków czy broszek. Wbrew powszechnemu mniemaniu biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana częściej niż jedynie do wieczorowych kreacji – doskonale prezentuje się także w pracy. Nie bez znaczenia jest również różnorodność kolorów, sprawiająca, że łatwiej możemy wybrać ozdoby do danej kreacji.