Pierścionek zaręczynowy – jaki wybrać? Tradycje i współczesne trendy

Więcej szczegółów o pierścionkach zaręczynowych Kraków.

Gdy odnajdziesz partnerkę, z którą postanowisz spędzić resztę życia, w końcu podejmiesz decyzję o małżeństwie. Wpierw jednak ma miejsce ta wymarzona przez większość pań chwila – oświadczyny, na które powinieneś przygotować pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowe – niegdyś bez złota oraz diamentów

Sprezentowanie ukochanej pierścienia to niesłychanie stary obyczaj, sięgający prawdopodobnie Starożytnego Egiptu. Pierścionki mają formę okręgu, który reprezentuje wieczność. Zgodnie ze zwyczajem nosi się je na czwartym palcu lewej dłoni, zwanym notabene “palcem obrączkowym”, co wypływa z przekonania, iż od owego palca biegnie “vena amoris”, czyli żyła prowadząca bezpośrednio do serca. Ogólnie przypuszcza się, iż to Grecy sprowadzili na Stary Kontynent zwyczaj wręczania pierścionków zaręczynowych. Na początku wytwarzano je z konopi, ze skóry, a także kości słoniowej. Dopiero później Rzymianie użyli do ich wyrobu metali, głównie żelaza. Wartościowymi pierścionkami ze srebra bądź złota obdarowywano wyłącznie wówczas, kiedy mężczyźni pragnęli zaprezentować swoją całkowitą ufność do wybranki. W dzisiejszych czasach pierścionki zaręczynowe od razu łączymy z drogimi kamieniami, platyną i złotem, aczkolwiek surowce te tak naprawdę powszechnie stosuje się do ich sporządzania zaledwie od paru stuleci, natomiast znaczący wzrost ich powodzenia daje się spostrzec w XX w.

Pierścionek zaręczynowy – za ile go kupisz?

Nie ulega wątpliwości, że pożądana biżuteria na zaręczyny to platynowy pierścień ze sporym brylantem, jednak potencjał dowolnego łączenia różnych metali i kamieni jest ogromny. Prócz diamentów stosuje się rubin, topaz czy szafir. Niektórzy wybierają mniej drogocenne metale, jak srebro, tytan, stal damasceńską, jak również drewno, jednakże nadal na rynku przeważają pierścionki wytworzone z platyny i rozmaitych rodzajów złota (białego, żółtego i czerwonego).
Za ile wypada kupić pierścionek zaręczynowy? Niedawno funkcjonowało przeświadczenie, że narzeczony musi zapłacić na niego co najmniej dwukrotność swojej wypłaty. Koszt zakupu zależny jest od wielu czynników: użytego kamienia, liczby karatów, designu czy materiału, zatem każdy znajdzie piękny, nietuzinkowy pierścionek w określonym budżecie. Miejmy jednakże na uwadze, że pierścionek zaręczynowy jest przede wszystkim wyrazem uczucia oraz zaangażowania, wobec tego jego koszt nie jest najważniejszy. Kluczowe jest to, czy przypadnie do gustu naszej wybrance.

Nasze dane:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]