Obrączki ślubne – kilka słów o ich ciekawej historii

Jeśli chcesz kupić obrączki Kraków, koniecznie sprawdź obraczki.net.pl.

Dla większości kobiet dzień ślubu jest niezmiernie wzruszającym dniem w życiu. Ceremonia ta wiąże nowożeńców na zawsze, a oznaką ich oddania, uczucia i wierności są obrączki, które wsuwają sobie na palce.

Historia oraz obyczaje związane z obrączkami ślubnymi

Z początku nie nie istniało rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe i obrączki, więc ich historia jest wspólna i sięga kilkuset wieków przed naszą erą. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki przyjął obrączki do prawa kanonicznego, dzięki czemu obdarowanie żony pierścieniem stało się częścią obrzędu ślubu. Mężczyźni rozpoczęli noszenie na ręku obrączki ślubnej kilka stuleci później, o czym jednak niewielu pamięta. I choć uprzednio miały miejsce sytuacje, iż wsuwali pierścienie na dłoń gdy wyrywali się na wojenne wyprawy, jednakże obyczaj ten spopularyzował się dopiero w poprzednim stuleciu, a konkretnie podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć wojakowi, iż w ojczyźnie czeka na niego małżonka, za którą ma walczyć i której winien być wierny. W naszym kraju nosi się obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej dłoni, aczkolwiek w wielu państwach, jak przykładowo w Turcji, w Iranie, we Francji czy w Stanach Zjednoczonych Ameryki, wsuwa się je na lewą dłoń, którędy podług staroświeckich zabobonów biegnie “żyła miłości”, która prowadzi wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para wybiera oraz przymierza obrączki wspólnie, jakkolwiek tradycja powiada, iż narzeczona nie powinna dokładać się do zakupu, bo jest to zobowiązanie przyszłego męża.

Obrączki ślubne – dodaj imiona małżonka, datę ślubu albo cytat

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się bardziej skromnym designem. Przez wiele wieków wytwarzano je z różnych materiałów, bardziej lub mniej trwałych. Dopiero później zaczęto używać do tego metale i ich stopy (takie jak żelazo czy stal) reprezentujące potęgę miłości. Obecnie do ich stworzenia wykorzystuje się głównie platynę oraz złoto, które są symbolem ufności wobec współmałżonka. Rzecz jasna, zdobi się je w wielu przypadkach kamieniami szlachetnymi, jednakże wciąż najczęściej kupowane są uniwersalne, gładkie złote pierścienie oraz delikatne obrączki, w których zastosowano kombinację dwóch typów złota (przykładowo różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek, mają też nieraz w swojej ofercie ich grawerowanie. Można zatem spersonalizować obrączki dodając do nich datę ślubu, imiona małżonka czy też ważny dla młodej pary cytat.

Nasze dane:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]